skip to main content

Principal's Monthly IXL Math Challenge Archive

    

  

2014-2015

  

 January
Building Totals – 269 Hours & 50,373 Problems

Kindergarten/1st Grade Class Winner
Mrs. Kalinowski (18 hrs & 3,138 problems)

2nd Grade/3rd Grade Class Winner
Mrs. Gottlieb (20 hrs & 5,372 problems)
Mrs. Paganica (5 hrs & 1002 problems)

4th Grade/5th Grade Class Winner
Mr. DeLapi (85 hrs & 15,144 problems)

Kindergarten Top Performers
1st – Hannah Tharakkal (7 hrs)
2nd – Mert Yildiz
3rd – Othaniel Gaxiola
4th – Jahavi Reyes
5th – Piero Icaza

1st Grade Top Performers
1st – Sara Jakubisiak (5 hrs)
2nd – Saad Sayed
3rd – Jalen Campbell
4th – Avery Lester
5th – Julianna Mancuso

2nd Grade Top Performers
1st – Daniel Huang (2hrs)
2nd – Camila Palacio
3rd – Nina Gerbasio
4th – Sarah Appalsammy
5th – Ethan Reina

3rd Grade Top Performers
1st – Kyra Walter (5 hrs)
2nd – Timothy McNish
3rd – Justin Jastrzebski
4th – Anthony Gotay
5th – Tabitha Nunez

4th Grade Top Performers
1st – Steven Pereira (15 hrs)
2nd – Julia Jakubisiak
3rd – Kelly Bianco
4th – Ruby Ynfante
5th – Robert Smith

5th Grade Top Performers
1st – Fritzraldo Etienne (16hrs)
2nd – Makayla Zito
3rd – Ania Napiorkowski
4th – Shirley Huang
5th – Jayde Dauley

 


 

December IXL Winners

Building Totals – 192 Hours & 32,495 Problems


Kindergarten/1st Grade Class Winner

Mrs. DeSa (19 hrs & 3,239 problems)

2nd Grade/3rd Grade Class Winner
Mrs. Thuma (21 hrs & 3021 problems)

4th Grade/5th Grade Class Winner
Miss Craig (20 hrs & 2953 problems)

Kindergarten Top Performers
1st – Mert Yildiz (10 hrs & 1348 problems)
2nd – Hannah Thakkaral
3rd – Christopher McNish
4th – Jahavi Reyes
5th – Alondra Romero-Marceliano

1st Grade Top Performers
1st – Phillip Ortiz-DiPaolo (10 hrs & 1951 problems)
2nd – Saad Sayed
3rd – Juliana Mancuso
4th – Jalen Campell
5th – Sara Jakubisiak

2nd Grade Top Performers
1st – Erica Huang (16 hrs & 2,282 problems)
2nd – Camila Palacio
3rd – Hailey Tischler
4th – Serhan Daldal
5th – Louis Licata

3rd Grade Top Performers
1st – Tabitha Nunez (4hrs & 885 problems)
2nd – Timothy McNish
3rd – Justin Jastrzebski
4th – Anthony Gotay
5th – Aryanna Zito

4th Grade Top Performers
1st – Steven Pereira (17 hrs & 2,498 problems)
2nd – Kelly Bianco
3rd – Robert Smith
4th – Caroline Delacrausaz
5th – Julieth Ordonez

5th Grade Top Performers
1st – Ania Napiorkowski
2nd – Kinza Syed
3rd – Shirley Huang
4th – Jolie Felix
5th – Mariah Ramirez

 


November IXL Winners

Kindergarten/1st Grade Class Winner
Mrs. Kalinowski (16 hours&3,554 math problems)

2nd Grade/3rd Grade Class Winner
Mrs. Gottlieb (9 hours&4,485 math problems)

4th Grade/5th Grade Class Winner
Mr. DeLapi (16 hours&2,795 math problems)

Kindergarten Top Performers
1st – Hannah Tharakkal (4 hours&598 math problems)
2nd – Gabriel Ulrich
3rd – Dominick Newell
4th – Christopher McNish
5th – JonCarlo Palacio

1st Grade Top Performers
1st – Saad Syed (4 hours&1,186 math problems)
2nd – Sara Jakubisiak

2nd Grade Top Performers
1st – Serthan Daldal (4 hours&463 math problems)
2nd – Erica Huang
3rd – Camila Palacio
4th – Anna Gnup
5th – Isabella Mirasoli

3rd Grade Top Performers
1st – Aaron Agtuca (2 hours&371 math problems)
2nd – Luis Salazar-Marino
3rd – Jacquiline Fernandez
4th – Timothy McNish
5th – Kaitlyn Zambrana

4th Grade Top Performers
1st – Steven Pereira (11 hours &1,404 problems)
2nd – Kelly Bianco
3rd – Nico White
4th – Caroline Delacrausaz
5th – Robert Smith

5th Grade Top Performers
1st – Kinza Syed (9 hours&725 math problems)
2nd – Shirley Huang
3rd – Jaidyn Williams
4th – Anna Napiorkowski
5th – Jolie Felix

 

Photos

Kindergarten

First Grade

Second Grade

Third Grade

Fourth Grade

Fifth Grade

 

 


October IXL Winners

 Kindergarten Top Performers
1st – James DeScalzo
2nd – Othaniel Gaxiola
3rd – Matthew Kirton
4th – JonCarlo Palacio
5th – Christopher McNish

1st Grade Top Performers
1st – Sara Coffey
2nd – Avery Lester
3rd – Saad Syed
4th – Anthony Mastrangelo
5th – William Lewis

2nd Grade Top Performers
1st – Erica Huang
2nd – Serhan Daldal
3rd – Camila Palacio
4th – Isabella Mirasoli
5th – Matthew Lottman

3rd Grade Top Performers
1st – Timothy McNish
2nd – Kaitlyn Zambrana
3rd – Aaron Agtuca
4th – Alma Gaxiola
5th – Briana Covello

4th Grade Top Performers
1st – Steven Pereira
2nd – Robert Smith
3rd – Rebecca Vitale
4th – Nico White
5th – Kelly Bianco

5th Grade Top Performers
1st – Ania Napiorkowski
2nd – Lea Portello
3rd – Amy Salazar
4th – Gabriella Devia
5th – Sara Ghabra

 

Photos

Kindergarten

First Grade

Second Grade

Third Grade

Fourth Grade

Fifth Grade

 

Mascot